جوان امروز را صفحه خانگی کنید نوار ابزار نوار ابزار جوان امروز ورود به سایت عضویت تبلیغات تماس با ما درباره ما صفحه اصلی
 
هنرکده صنایع دستی صاحب
جوان امروز

مسیر جاری: صفحه اصلي / اخبار ایران و جهان / معارف اسلامی

تبلیغات 
یک پیشنهاد استثنایی برای علاقمندان به موسیقی
چاپ طرح اختصاصی شما بر روی تی شرت
کلید حل مشکلات شما دست ماست!
ساعت دیواری مدل پرواز

زندگینامه آیت الله سید حسن فقیه امامی

   ( تعداد نمایش: 3621 )
زندگینامه آیت الله سید حسن فقیه امامی
یک شنبه 15 اسفند 1389   -  12:37 ب.ظ
زندگینامه آیت الله سید حسن فقیه امامی
استاد بزرگوار و جامع، آيت الله آقاي حاج سيد حسن فقيه امامي متولد 1354 قمري (1313 شمسي) فرزند مرحوم آيت الله حاج آقا عطاء الله فقيه امامي قدس سره كه از مفاخر حوزه ي علميه و جامعه ي روحانيت اصفهان مي باشند.وي از سلسله سادات امامي است که نسبشان به امامزاده...


استاد بزرگوار و جامع، آيت الله آقاي حاج سيد حسن فقيه امامي متولد 1354 قمري (1313 شمسي) فرزند مرحوم آيت الله حاج آقا عطاء الله فقيه امامي قدس سره كه از مفاخر حوزه ي علميه و جامعه ي روحانيت اصفهان مي باشند.

وي از سلسله سادات امامي است که نسبشان به امامزاده ابوالحسن زين‏العابدين، مدفون در درب امام مي‏رسد [و نسب ايشان نيز به علي بن جعفر فرزند امام صادق مي‏رسد.] ايشان در محضر پدر بزرگوارشان و نيز جمعي از علماء و مدرسين و زعماي حوزه ي علميه ي اصفهان، مراحل تحصيلي را در دوره ي مقدمات و سطح و خارج، گذرانده اند و عمده ي اساتيد ايشان بدين قرار مي باشند.
 
1- پدر و معلم و مربي و سازنده ي شخصيت شان، مرحوم آيت الله حاج آقا عطاء الله فقيه امامي قدس سره متوفاي 1387 قمري.
2- عالم زاهد و پارساي عابد، آيت الله حاج شيخ محمّد حسن نجف آبادي قدس سره متوفاي 1384 قمري.
3- استاد ماهر و اديب فاضل و مورّخ ناقد، مرحوم آقا شيخ محمّد علي معلم حبيب آبادي قدس سره متوفاي 1396 قمري.
4- استاد كامل و عالم زاهد، مرحوم آيت الله حاج شيخ علي مشكوه سدهي قدس سره متوفاي 1410 قمري.
5- استاد محقق و جامع، مرحوم آيت الله حاج سيد مرتضي موحد ابطحي قدس سره متوفاي 1413 قمري.
6- حكيم و اديب و منجم، و استاد جامع، مرحوم آيت الله حاج شيخ عباسعلي اديب قدس سره متوفاي 1412 قمري.
7- عالم زاهد و متّقي، مرحوم آيت الله حاج سيد علي اصغر برزاني قدس سره متوفاي 1405 قمري.
8- عالم فاضل و زاهد مرحوم آيت الله حاج شيخ علي قديري كفراني قدس سره متوفاي 1407 قمري.
9- استاد محقق و زاهد، مرحوم آيت الله حاج شيخ احمد فياض قدس سره متوفاي 1407 قمري.
10- فقيه اصولي، مرحوم آيت الله آقاي حاج آقا حسن خادمي قدس سره متوفاي 1405 قمري.
11- فقيه و مرجع بزرگوار، مرحوم آيت الله العظمي آقاي حاج سيد علي موسوي بهبهاني متوفاي 1395 قمري. و نيز جمع ديگري از علماء و مدرسين حوزه ي علميّه ي اصفهان.

معظم له در تأسيس و يا تجديد بناء و يا تعمير عده اي از مدارس علميه ي اصفهان اقدام نموده اند و بدين وسيله، خدمتي بزرگ به حوزه ي علميه و رشد و توسعه آن، نموده اند كه ذيلاً اشاره مي نماييم.
1- تجديد بني سه طرف جنوبي و شمالي و شرقي مدرسه ي ذوالفقار و تكميل طرف غربي آن.
2- تأسيس مدرسه ي محموديه، در نزديكي مدرسه ي ذوالفقار و در حال حاضر مشغول تجديد بناي آن، بنحو مفصل و اساسي در سه طبقه، هستند.
3- تأسيس مدرسه ي جواديه، متصل به مدرسه محموديه.
4- تأسيس مدرسه ي الغدير، در انتهاي خيابان مشير انصاري.
5- تكميل و نماسازي مدرسه ي باشكوه و مجلل مرحوم آيت الله خادمي (مدرسه ي عربان)، در بازارچه ي ساروتقي، در نزديكي امامزاده احمد.
6- تجديد بنا و توسعه مدرسه خالصيه در نزديكي مسجد سلام، در محله ي قديمي جمال كله، به شكل دو طبقه و بسيار زيبا و شكوهمند.
7- تعميرات اساسي مدرسه ي اماميه در نزديكي چهار راه ابن سينا و در مجاورت مزار بابا قاسم.
8- تعميرات اساسي مدرسه ي نيم آور. آيت الله امامي با همكاري حاج سيد حجت موحد ابطحي و حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج شيخ محمّد علي ابراهيمي و حاج شيخ علي اكبر فقيه دامت بركاتهما ، بوسيله ي تأسيس برنامه ي گسترده ي

درسي و تربيتي مدرسه ي ذوالفقار و مدارس وابسته، حوزه ي علميه ي اصفهان را نظم و ترتيب داده و هزاران طلبه ي حوزه ي اصفهان را در طول چندين سال در دوره ي مقدمات و سطح و خارج، تربيت نموده و مي نمايند. معظم له تا پيش از درگذشتشان در حوزه ي اصفهان تدريس نمودند و در زمينه ي علوم ادبي و منطق و حكمت، كلام و عقائد، تفسير قرآن و شرح نهج البلاغه، رجال و درايه، فقه و اصول به افاضه ي علمي اشتغال داشته اند و به تدريس رسائل و مكاسب مرحوم شيخ اعظم انصاري و كفايه الاصول و خارج فقه و نيز تفسير قرآن و شرح احاديث و نهج البلاغه، اشتغال داشتند.
 ايشان ظهرها در مسجد الكريم و شب ها در مسجد بابا محمّد علي سقا (مسجد امامي) به اقامت جماعت و سخنراني ديني مي پرداختند و در جلسات منظم و هفتگي، براي جمعي از پزشكان و مهندسان و ساير تحصيل كرده ها، به افاضه ي علمي و ديني مشغول مي باشند و بنحو مستمر، دروس و مباحث ديني را بر آن ها عرضهمي كردند.
 
از قسمت هاي جالب در زندگي اين بزرگمرد، مبارزات مستمري است كه با فرقه هاي گمراه و مفسد و گروهك هاي منحرف از قبيل بهائي ها، كمونيست ها، التقاطيها و وهابي مسلك ها، داشته اند و با بحث هاي زياد و مناظرات مستدل و قوي، در رسوا نمودن و محكوم كردن آن ها، نقش بسيار موثري، ايفا نمودند. و هم چنين، همكاري و حمايت نزديك و گسترده ي ايشان با موسسه هاي ديني، و خيريه اي كه بنام نامي پيشوايان معصوم عليه السّلام، فعاليت خدماتي و اجتماعي داشتند، بسيار ارزشمند مي باشد كه بعنوان نمونه مي توان از همكاري با انجمن مددكاري امام زمان عجّل الله تعالي فرجه، سازمان آموزشي ابابصير، صندوق قرض الحسنه ابا صالح المهدي عليه السّلام (طلاب)، انجمن خيريه حضرت اباالفضل عليه السّلام ويژه پيوند كليه، راديولوژي و آزمايشگاه مهديه عليه السّلام و ... نام برد.
 
شبکه ماهواره ای سلام نیز زیر نظر ایشان اداره می شد. و در يك كلام، معظم له عالمي با عمل، استادي دلسوز، تربيت كننده اي مدبر، موسسي مدير بودند كه با استفاده از علم وعمل و تقوي و مكارم اخلاقي، نقش بسيار اساسي،‌ در رشد و توسعه ي حوزه ي علميه ي اصفهان و در تعليم و تربيت طلاب و تبليغ و ترويج دين و دفاع از حريم مكتب ولايت و امامت، ايفا نمودند.
 
1- طرف غربي مدرسه ي ذوالفقار را مرحوم آيت الله حاج شيخ محمد باقر كرماني، تجديد بنا نمودند و به مرحله ي سفت كاري رساندند و عمر ايشان پايان يافت، سپس آقاي امامي، همين طرف را تكميل نموده و سه طرف ديگر را نيز به سبك قديم، تجديد بناء نمودند..
 
آیت الله سید حسن فقیه امامی در روز يكشنبه 15 اسفند ماه 89 دار فاني را وداع گفتند.
بیشتر بدانید :   • آیت الله سید حسن فقیه امامی    
Share
نظرات کاربران پیرامون این مقاله  
یک شنبه 15 اسفند 1389   محمدتقی آقائی خوزانی
ماطلاب وروحانیون مدرسه علمیه جوادالائمه وحوزه علمیه خمینی شهر درگذشت این عالم متقی رابه صاحب المر امامزمان عجل الله فرجه وامام خامنه ای تسلیت عرض می نمائیم روحش شاد
seperator line
دوشنبه 16 اسفند 1389   موسسه فرهنگی قرانی حضرت جواد الائمه علیه السلام ش
درگذشت عارف ربانی وعالم ملکوتی حضرت ایت ا...سید حسن فقیه امامی موسس ومدیر مدرسه علمیه اصفهان رابه حضرت زهرا(س)وحضرت بقیه العظم(عج) وعموم مردم تسلیت عرض می نماییم. مدیریت کارکنان وقران اموزان
seperator line
ثبت نظر شما   
  فروشگاه جوان امروز  
مستند تخت گازمستند تخت گاز
قیمت: 32400- 22800 تومان
ماه صیامماه صیام
قیمت: 8400- 7200 تومان
کلید بهشتکلید بهشت
قیمت: 13200- 12240 تومان
نرم افزار شادونهنرم افزار شادونه
قیمت: 9000- 7800 تومان
  سبک زندگی فرهنگ و اندیشه اجتماعی دین و مذهب علم و دانش پزشکی و سلامت    
   
برچسب ها و کلمات کلیدی