جوان امروز را صفحه خانگی کنید نوار ابزار نوار ابزار جوان امروز ورود به سایت عضویت تبلیغات تماس با ما درباره ما صفحه اصلی
 
هنرکده صنایع دستی صاحب
جوان امروز

مسیر جاری: صفحه اصلي / اخبار ایران و جهان / اقتصادی

تبلیغات 
یک پیشنهاد استثنایی برای علاقمندان به موسیقی
چاپ طرح اختصاصی شما بر روی تی شرت
کلید حل مشکلات شما دست ماست!
ساعت دیواری مدل پرواز

خبرهای جدید در مورد هدفمندی يارانه ها

   ( تعداد نمایش: 3478 )
خبرهای جدید در مورد هدفمندی يارانه ها
یک شنبه 17 مرداد 1389   -  11:30 ق.ظ
خبرهای جدید در مورد هدفمندی يارانه ها
رئيس جمهور اخيرا در همدان از واريز يارانه نقدی به حساب سرپرست خانوارها در مهرماه خبر داد، اين در حالی است كه همچنان در خصوص سرنوشت تشكيل سازمان هدفمندی يارانه‌ها، نحوه پرداخت يارانه نقدی و چگونگی رسيدن آن به دست مردم، اصلاح قيمتها و نحوه اطلاع رسانی مناسب...

سخنگوی كارگروه تحول اقتصادی از پیش‌بینی انصراف 15 درصد از متقاضیان دریافت یارانه نقدی كه در طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار مشاركت داشته‌اند، خبر داده و می‌گوید: یارانه نقدی واریز شده به حساب سرپرست خانوارها قابل برداشت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس جمهور اخیرا در همدان از واریز یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوارها در مهرماه خبر داد، این در حالی است كه همچنان در خصوص سرنوشت تشكیل سازمان هدفمندی یارانه‌ها، نحوه پرداخت یارانه نقدی و چگونگی رسیدن آن به دست مردم، اصلاح قیمتها و نحوه اطلاع رسانی مناسب در خصوص اجرای مهمترین پروژه اقتصادی كشور طی 30 سال گذشته پرسشهای زیادی مطرح است.

محمدرضا فرزین سخنگوی كارگروه تحول اقتصادی روز گذشته به پرسشهای خبرنگار فارس درباره این مباحث پاسخ گفت، هر چند كما فی‌السابق پاسخ به برخی سوالات را به آینده احاله كرد.


فارس: رئیس جمهور اخیرا اعلام كرده‌اند یارانه نقدی مهرماه در حساب مردم است، با توجه به اینكه قبلا اعلام شده بود دو ماه قبل از اجرای طرح هدفمندی، یارانه به حساب مردم واریز خواهد شد، آیا این به معنای هدفمند كردن یارانه‌ها در آذرماه است؟
فرزین: این نتیجه‌گیری شماست. قرار نیست ما زمان را اعلام كنیم.


فارس: یعنی شما تأیید یا تكذیب نمی‌كنید؟
فرزین: خیر تأیید و تكذیب نمی‌كنم.


فارس: دولت گام به گام به اجرای طرح هدفمندی نزدیك می‌شود، اما خبری از تشكیل سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیست. تشكیل این سازمان به كجا رسیده است؟
فرزین: در تشكیل سازمان هدفمندی یارانه‌ها بحث قانون مطرح است، ما اساسنامه سازمان را به شورای نگهبان فرستادیم و شورا اشكال گرفت، مجددا اصلاحاتی كه مد نظر شورای نگهبان بود انجام شد و اساسنامه به شورا داده شده است. یك بحث این است و بحث دیگر اینكه آیا چارچوب نظام هدفمندی یارانه‌ها شكل گرفته است؟ در حال حاضر وزارت رفاه معاونتی به نام هدفمندی یارانه‌ها دارد و عملا تمام كارهایی كه سازمان باید انجام دهد در معاونت هدفمند كردن یارانه‌های وزارت رفاه در حال انجام است.


فارس: یعنی اگر سازمانی هم تشكیل نشود مغایرتی با قانون نخواهد داشت؟
فرزین: نه، طبق قانون سازمان قطعا تشكیل می شود، اقدامات اولیه هم انجام شده است ولی بحث این است كه الان شاكله سازمان شكل گرفته و اقدامات انجام می‌شود، بخش عمده كارهای هدفمندی در معاونت وزارت رفاه انجام می‌شود.


فارس:سازمان هدفمندی یارانه‌ها كی تشكیل می‌شود؟
فرزین‌: ما منتظر قانون هستیم. اگر اساسنامه پیشنهادی سازمان تأیید شود سازمان تشكیل می‌شود. كارهای مربوط به افتتاح حساب هدفمندی یارانه‌ها باید توسط سازمان هدفمند كردن یارانه‌‌ها انجام می‌شد، اما عملا می‌بینیم كه این كار توسط معاونت هدفمندی یارانه‌های وزارت رفاه در حال انجام است. اگر شورای نگهبان اساسنامه را تأیید كند سازمان تشكیل می‌شود.


فارس: ایراد اساسی شورا به اساسنامه چیست؟
فرزین:‌پس از اصلاح ایرادات اول اساسنامه مصاحبه كردم و همه را گفتم، الان دقیقا حضور ذهن ندارم.


فارس: یك ایراد شورا به حضور رئیس جمهور و وزرا در تركیب هیئت مدیره سازمان بود؟
فرزین: اساسنامه از نظر شوران نگهبان چند ایراد شكلی داشت، قبلا دقیقا اعلام كردم ایرادات چیست و چگونه رفع كرده‌ایم.


فارس: یك بحث مهم اطلاع رسانی درباره هدفمندی یارانه‌ها است. به نظر می‌رسد شما نگرانید اطلاع رسانی در این باره سبب بروز تورم انتظاری شود، از طرفی هم احساس می‌شود كم توجهی به این كار تبعاتی چون عدم اقناع جامعه و واكنش به اجرای طرح را در پی داشته باشد. دولت قصد ندارد برای این كار یك سیاست درست اطلاع رسانی تدارك ببیند؟
فرزین: شورای اطلاع رسانی زیر نظر وزیر اقتصاد تشكیل شده است.


فارس: اما كار جدی مشاهده نمی‌شود. بسیاری از مردم هنوز اطلاع ندارند دقیقا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟
فرزین: قرار است شورا بحث اطلاع رسانی را تقویت كند. ما به طور منظم اخبار كار و پیشرفت مباحث كارگروه تحول اقتصادی را به مردم اعلام می‌كنیم. بحث‌های مربوط به فرهنگ سازی و تولید برنامه نیز زیر نظر شورا در صدا و سیما در حال انجام است شما می‌بینید بخش‌هایی از برنامه‌های رادیو و تلویزیون به این موضوع اختصاص دارد، بخشی از كار هم به خود دستگاه‌های مربوطه واگذار شده است، مثلا در مورد حاملهایی چون برق و گاز خود وزارتخانه‌های مربوط متولی اطلاع رسانی لازم و فرهنگ سازی هستند و باید اشكالات شرایط فعلی را برای مردم بازگو كنند. دبیرخانه كارگروه طرح تحول هم به طور دائم در شهرستان‌ها جلسات توجیهی دارد. خود من، مدیران معاونت اقتصادی و شخص آقای وزیر اقتصاد در این جلسات حضور پیدا می‌كنیم، این جلسات در حجم وسیعی در حال برگزاری است. شاید اخبار آنها خیلی منعكس نشود ولی ما در هر روز حداقل یكی دو جلسه و همایش توجیهی در كشور داریم، فردا هم با وزیر اقتصاد در قم و در جمع طلاب و روحانیون این نشست را برگزار می‌كنیم.


فارس: از آخرین تصمیمات كارگروه تحول اقتصادی چه خبر؟
فرزین: اوایل شهریور ماه كار ثبت نام برای افتتاح و اعلام حساب‌های سرپرست خانوار به منظور واریز یارانه نقدی به اتمام می‌رسد.


فارس:‌در كل كشور؟
فرزین: بله الان كار در 6 استان دیگر در حال انجام است و 25 مرداد افتتاح حساب در تهران، قزوین و قم انجام می‌شود. اگر كار در این سه استان هم تمام شود افتتاح حساب در كشور به پایان رسیده و مجددا زمانی را برای آن دسته از خانوارها كه از مرحله افتتاح حساب جا مانده‌اند، اعلام می‌كنیم وقتی مرحله ثبت نام انجام شد تقریبا این آمادگی در دولت وجود دارد كه یارانه نقدی را واریز كنیم .عملا این شرایط در شهریور ماه به وجود خواهد آمد.


فارس: منابع یارانه نقدی قرار است از كجا تأمین شود؟
فرزین: در قانون هدفمند سازی یارانه‌ها مجلس به ما اجازه داده از یك حساب تنخواه در سرجمع بودجه برداشت كنیم، ما یك تنخواه گرفته و پس از اصلاح قیمت‌ها آن را برمی‌گردانیم.


فارس: میزان یارانه نقدی و نحوه اصلاح قیمت‌ها در كارگروه مشخص شده است؟
فرزین: اینها مواردی است كه فعلا بنا نداریم درباره آن اطلاع رسانی كنیم، ما در شهریورماه به طور دقیق به دست می‌آوریم كه چند نفر متقاضی دریافت یارانه نقدی هستند.براساس برآوردهایی كه از افراد متقاضی داشتیم به این جمع‌بندی‌ها رسیده‌ایم ولی رقم دقیق زمانی است كه آمار كل متقاضیان را داشته باشیم. آخرین رقمی كه آقای محصولی وزیر رفاه در كارگروه تحول اقتصادی اعلام كردند این است كه تاكنون 82 درصد افرادی كه فرم اطلاعات اقتصادی خانوار مركز آمار را پر كرده بودند، افتتاح حساب كرده‌اند. پیش‌بینی وزارت رفاه این است كه اگر یك بار دیگر مهلت برای افتتاح حساب اعلام شود، 85 درصد مشاركت كنندگان در طرح جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوار مركز آمار ثبت نام خواهند كرد.


فارس: یعنی در شهرهایی كه افتتاح حساب شده است؟
فرزین: بله. 68 میلیون نفر در طرح مركز آمار مشاركت داشتند و پیش‌بینی ما این است كه 85 درصد اینها مایلند یارانه نقدی دریافت كنند.


فارس:‌یعنی 15 درصد انصراف می‌دهند؟
فرزین: بله 15 درصد از كسانی كه فرم را پر كرده بودند، اگر این امر محقق شود 85 درصد از 68 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت خواهند كرد. اگر آمار متقاضیان این رقم باشد یارانه نقدی یك رقم و اگر درصد آن تغییر كند رقم دیگری خواهد بود، ما باید در شهریورماه عدد نهایی را به دست آوریم و براساس قیمت گذاری حامل‌ها و برآوردهایمان بتوانیم به سمت عدد مشخص برویم.


فارس:‌ هنوز این سؤال مطرح است كه كارت اعتباری یارانه نقدی كه در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد صرف كسر و برداشت هزینه انرژی آنها می‌شود و یا وجوه آن به صورت نقد قابل برداشت است؟
فرزین: كارتی كه برای واریز یارانه نقدی در اختیار مردم قرار داده می‌شود در مرحله اول محتوی پول نقد و قابل برداشت است.


فارس: بعد از 2 ماه از واریز یارانه نقدی؟
فرزین: زمان را اعلام نمی‌كنم.

 
منبع:farsnews.com
 
 
Share
نظرات کاربران پیرامون این مقاله  
ثبت نظر شما  
 
 
 
 
 
  فروشگاه جوان امروز  
مستند تخت گازمستند تخت گاز
قیمت: 32400- 22800 تومان
ماه صیامماه صیام
قیمت: 8400- 7200 تومان
کلید بهشتکلید بهشت
قیمت: 13200- 12240 تومان
نرم افزار شادونهنرم افزار شادونه
قیمت: 9000- 7800 تومان
  سبک زندگی فرهنگ و اندیشه اجتماعی دین و مذهب علم و دانش پزشکی و سلامت    
   
برچسب ها و کلمات کلیدی