جوان امروز را صفحه خانگی کنید نوار ابزار نوار ابزار جوان امروز ورود به سایت عضویت تبلیغات تماس با ما درباره ما صفحه اصلی
 
هنرکده صنایع دستی صاحب
جوان امروز

مسیر جاری: صفحه اصلي / اخبار ایران و جهان / سیاسی

تبلیغات 
یک پیشنهاد استثنایی برای علاقمندان به موسیقی
چاپ طرح اختصاصی شما بر روی تی شرت
کلید حل مشکلات شما دست ماست!
ساعت دیواری مدل پرواز

نقطه توافق ايران و آمريكا كجاست؟

   ( تعداد نمایش: 889 )
نقطه توافق ايران و آمريكا كجاست؟
دوشنبه 27 شهریور 1391   -  11:00 ق.ظ
نقطه توافق ايران و آمريكا كجاست؟
روابط ايران و آمريكا اگرچه ساليان درازي است كه قطع شده اما در ميان تحليلگران آمريكايي كم نيستند چهره‌هايي كه همچنان درباره چرايي عدم توافق دو كشور بر سر پرونده‌هاي مختلف به اظهارنظر مي‌پردازند.

اندیشکده «شورای روابط خارجی» در تازه‌ترين تحليل خود از روابط دو كشور در مطلبي با عنوان « چرا ایران و آمریکا به توافق نمی‌رسند؟» به بررسي اختلافات موجود ميان دو كشور پرداخت. اين تحليل به قلم «استیون کوک» تحليلگر مشهور آمريكايي نوشته شده است. وي درباره مذاكرات ايران و 1‌+‌5 بر سر برنامه هسته‌اي ايران نوشت: درباره مذاكرات دو ديدگاه وجود دارد؛ يا ايران بسيار منطقي برخورد مي‌كند يا آنكه واشنگتن رویکردی منسجم در قبال ايران نداشته و از همين رو مذاكرات محكوم به شكست است. وي در ادامه اين تحليل با بيان اينكه ايران و آمريكا همواره با فضاي آغشته از بي‌اعتمادي به مذاكره مي‌پردازند، نوشت: آمریکا حمایتش را از روابط بهتر بین آمریکا و ایران اعلام کرده، اما در عین حال ایران را مسئول تمام مشکلات خاورمیانه اعلام می‌کند. البته، برخی تحلیلگران آمریکایی نیز هستند که شرایط را از زاویه دید ایران می‌نگرند، که این تحسین‌برانگیز است، اما این رویه ایران را تحریک می‌کند تا دوباره سابقه سیاست‌های خصمانه و غارتگرانه آمریکا را یادآور شود.وي كه به ادعاي خود از چهره‌هاي حاضر در برخي گفت و گوهاي غير رسمي ايران و آمريكا بوده، در ادامه نوشت: می‌توان امیدوار بود که مذاکرات دوره‌ای 1‌+‌5 بسیار جدی‌تر باشد، اما عمق بی‌اعتمادی بین طرفین چنان زیاد است که به اعتقاد من راه به جایی نخواهند برد. در واقع در چنین شرایطی، پیشنهادهای منطقی نیز به عنوان دام مدنظر قرار می‌گیرند.

اين تحليلگر اندیشکده «شورای روابط خارجی» در ادامه با يادآوري بدقولي آمريكا درباره رآكتور تحقيقاتي تهران به‌عنوان يكي از دلايل بي‌اعتمادي تهران به آمريكا، نوشت: بین سه کشور برزیل، ایران و ترکیه توافق شده بود که ایران 1200 کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین را به ترکیه تحویل داده و در مقابل 120 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 20 درصد را برای مصارف پزشکی تحویل بگیرد. براساس گفته ترکیه، این کشور قول همکاری آمریکا را داشته و نیز نامه‌ای از دولت اوباما را در تایید این عمل در دست داشت. با این حال آمریکا از این معامله عقب نشست زیرا معتقد بود که ایران هرگز این تبادل را قبول نخواهد کرد. ‌شکی نیست که ایران به این مقوله به عنوان مثال دیگری از خیانت آمریکا می‌نگرد. وي در ادامه نوشت: به اعتقاد من مهم‌ترین دلیل برای عدم دستیابی به توافق بین ایران و آمریکا آن است که هیچ نقطه آغازی برای یک توافق وجود ندارد. تقاضای آمریکا مبنی برتحویل اورانیوم 20 درصد ایران، تعطیلی تاسیسات غنی‌سازی «فردو» و توقف غنی‌سازی تا مرز 20 درصد قبل از هر مذاکره‌ای نه‌تنها با اعتقاد ایران که براساس معاده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای غنی‌سازی اورانیوم را حق خود می‌داند در تضاد است، بلکه با هستی‌شناسی نظام این کشور نیز متناقض است. اين تحليلگر اندیشکده «شورای روابط خارجی» در ادامه با بيان اينكه به اعتقاد وي نقطه آغازي براي توافق ايران و آمريكا وجود ندارد، نوشت: جدای از پارامترهای پیشرفت هسته‌ای ایران نیز، مشکل بتوان باور کرد که واشنگتن و تهران بتوانند به پیشرفتی دست یابند.

بیشتر بدانید :   • ايران     • آمريكا    
سایر خبرگزاری ها بصورت لحظه به لحظه :   • ايران     • آمريكا    
Share
نظرات کاربران پیرامون این مقاله  
ثبت نظر شما  
 
 
 
 
 
  فروشگاه جوان امروز  
مستند تخت گازمستند تخت گاز
قیمت: 32400- 22800 تومان
ماه صیامماه صیام
قیمت: 8400- 7200 تومان
کلید بهشتکلید بهشت
قیمت: 13200- 12240 تومان
نرم افزار شادونهنرم افزار شادونه
قیمت: 9000- 7800 تومان
  سبک زندگی فرهنگ و اندیشه اجتماعی دین و مذهب علم و دانش پزشکی و سلامت    
   
برچسب ها و کلمات کلیدی