جوان امروز را صفحه خانگی کنید نوار ابزار نوار ابزار جوان امروز ورود به سایت عضویت تبلیغات تماس با ما درباره ما صفحه اصلی
 
هنرکده صنایع دستی صاحب
جوان امروز

مسیر جاری: صفحه اصلي / اخبار ایران و جهان / اجتماعی

تبلیغات 
یک پیشنهاد استثنایی برای علاقمندان به موسیقی
چاپ طرح اختصاصی شما بر روی تی شرت
کلید حل مشکلات شما دست ماست!
ساعت دیواری مدل پرواز

رکورد آمار طلاق در ایران

   ( تعداد نمایش: 26195 )
رکورد آمار طلاق در ایران
چهارشنبه 26 اسفند 1388   -  9:33 ق.ظ
رکورد آمار طلاق در ایران
طلاق را چه یک حقوق‌دان بررسی کند، چه یک جامعه‌شناس و چه یک روانشناسان؛ لزوماً نمی‌توان منفی دانست. اما این‌که چرا طلاق اتفاق می‌افتد؛ مسئله‌ای است که دست کم در ممکلت بسیار چالش برانگیز است. بگذریم از این که هنوز مسئولان نمی‌دانند چرا نرخ افزایش طلاق رشد...
طلاق را چه یک حقوق‌دان بررسی کند، چه یک جامعه‌شناس و چه یک روانشناسان؛ لزوماً نمی‌توان منفی دانست. اما این‌که چرا طلاق اتفاق می‌افتد؛ مسئله‌ای است که دست کم در ممکلت بسیار چالش برانگیز است. بگذریم از این که هنوز مسئولان نمی‌دانند چرا نرخ افزایش طلاق رشد چشم‌گیری دارد...
به گزارش فرارو، «طلاق» از بزرگترین هشدارهای سال 88 بود. آمارهای نگران‌کننده‌‌ای که در این سال راجع به رشد نرخ طلاق منتشر شد، در مقطعی به باز شدن پای مجلس در این امر انجامید.
بررسی آماری وضعیت طلاق در سال 88

نخستین هشدارهای رشد نرخ طلاق، به شهریورماه برمی‌گشت. زمانی که محسن زنگنه، رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران در شهریورماه خبر از رشد 21 درصدی طلاق در استان تهران در شش‌ماهه نخست سال 88 داد.
اندکی بعد، ناهيد اعظم رام پناهي؛ معاون مركز اطلاعات و آمار زنان، ميانگين نسبت طلاق به ازدواج در كشور در شش ماهه نخست سال جاري را 24/13 درصد اعلام نمود.
انتشار آمار طلاق مربوط به نه‌ماهه نخست سال 88، باعث شد تا نگرانی‌ها دوباره به افکار عمومی باز گردد. سازمان ثبت احول، از ثبت قریب به 93هزار طلاق در 9 ماهه نخست خبر داد. آماری بیشتر از آمار 12ماهه 85 و 84 و با اختلافی کم نسبت به آمار 100هزار طلاق 12ماهه 86. این آمار خبر از رشد سریع نرخ طلاق در ایران می‌داد.
وضعیت طلاق را حتی اگر با استناد به حرف‌هایی نماینده‌ای چون ستار هدایت‌خواه بررسی نکنیم که معتقد است 30 تا 35 درصد ازدواج‌ها در ایران به طلاق ختم می‌شوند، باز هم باید نگران‌کننده دانست.
شیب تند نمودار ذیل، به خوبی حکایت از رشد روزافزون نرخ طلاق با ضرباهنگی ثابت دارد. چه این‌که تخمین آمار 12ماهه سال 88 بر اساس، تناسب با آمار 9ماهه آن، تباینی با آمارهای موجود در سال‌های گذشته ندارد.
آمار طلاق در طی سالیان گذشته با نرخ ثابتی رشد کرده است


طلاق چرا؟
 

پیش از هرچیز باید به این نکته اذعان داشت که وقوع طلاق، امری بسیار طبیعی است، و صفر رساندن نرخ آن، نه ممکن است و نه مطلوب. نکته‌ای که همواره در تحلیل‌های کسانی که خود را صاحب نظر و رای در این زمینه غافل می‌ماند، آن است که بیش از آن‌که دلایل وقوع طلاق اهمیت داشته باشد، دلایل رشد نرخ آن را باید بررسی کرد.
این مسئله یک دلیل مشخص دارد، آن هم این است که نه در میان مسئولین و نه در افکار عمومی، فاکتورهای موثر در پایداری و دوام زندگی شناسایی نشده اند. تنها پس از شناسایی این فاکتورهاست که می‌توان به قضاوت نشست و فهمید کدام متغیر تغییر نموده است، که نرخ طلاق، هر روز بیش از گذشته افزایش می‌یابد.
مروری بر اظهار نظرهای کارشناسان در سال 88، راجع به علل و عوامل طلاق به خوبی روشنگر این مسئله است که تا چه حد از فقدان یک نگاه مشترک رنج می‌بریم.
اولین موضع را بخوانید از قول یک عضو کمیسیون اجتماعی؛ هادی مقدسی درباره علل و عوامل رخ‌داد طلاق باور دارد: « مشکلات معیشتی، افزایش خشونت و درگیریهای خانوادگی را به دنبال دارد و در نهایت زوجین تصمیم به جدایی می گیرند.»
اما موضع دیگر را بشنوید از عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی. جواد صبور، در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، به ریشه یابی دلایل رشد طلاق پرداخته و گفته بود: «مهمترین مشكلات طلاق مربوط به آموزه‌های غربی و تبلیغات منفی و مخرب است كه توسط ماهواره‌ها در جامعه رواج می‌یابد.»
وی این امر را موجب جدایی از فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی و رشد طلاق دانسته بود. به اعتقاد صبور وجود مشکلات اقتصادی-اجتماعی در درجه اهمیت بعدی قرار دارند.
موضع دیگر را مربوط به رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران است. کسی که نخستین بار زنگ‌های خطر رشد نرخ طلاق را در سال 88 به صدا در آورد. وی درباره علل افزایش بیش از حد طلاق در 6 ماهه نخست امسال، را مربوط به مسائل سیاسی دانست: «یکی از دلایل این مسئله دوری خانواده‌ها از مسائل اجتماعی و ارتباط مستقیم آنها با مسائل سیاسی است.»
اگرچه نیم‌‌نگاهی به نمودار آمار طلاق در طی‌ 6 سال گذشته بی‌اساس بودن این ادعا را ثابت می‌کند. چه این‌که نرخ رشد طلاق در طی تمام این سال‌ها آهنگی یکنواخت داشته است. بماند که آقای زنگنه در آن‌ جلسه چندان برای طلاق ابراز نگرانی نکرده بود؛ بلکه از بی متولی بودن ازدواج در ایران گلایه و فاصله بلوغ تا ازدواج را در ایران 15 سال عنوان نموده بود.
این را در حاشیه بشنوید که زنگنه در جلسه شهریورماه از تاسیس سامانه ازدواج برای ساماندهی این امر پرده برداشته بود؛ اما این سامانه در نخستین اقدام خود پس از راه‌اندازی اقدام به صدور گواهی‌نامه صلاحیت ازدواج کرد! موضوعی که طنز اسفندماه 88 شد.
اسماعیل داغستانی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران ولی معتقد است: «عدم دست‌یابی به بلوغ کامل، ‌شایع‌ترین علت طلاق در میان جوانان است.»
 
به باور وی «این مساله باعث می شود تا جوانان نتوانند در مواجه با مشکلاتی مانند بیکاری، مسایل و بحران های اقتصادی، عکس‌العمل‌های منطقی و قابل قبولی را از خود نشان دهند و در برخورد‌های ناگهانی با این مسایل، قادر به درک یکدیگر نیستند و نمی توانند صحبت های طرف مقابل را به خوبی دریابند.»
داغستانی هم‌چنین می‌گوید: «مهاجرت افراد شهرستانی به پایتخت، باعث از هم‎گسسته شده پیوندهای قومی خانواده‌ها می شود و فرد به‌دور از کانون خانواده قرار گرفته و از حمایت لازم برخوردار نیست.»
موضع بعدی را به نقل از یک زن می‌شنوید. فاطمه بداغي نماينده قوه قضاييه در شوراي فرهنگي اجتماعي زنان اعتقاد دارد: «عوامل خانوادگي و اجتماعي به يك ميزان در افزايش طلاق موثر است.»
وی روابط درون خانواده ها، عدم تفاهم، كراهت، سوء رفتار زوجين و مداخله اطرافيان در زندگي را از جمله عوامل درون خانوادگي در ازدواج‌هاي منجر به طلاق دانست و گفت: «بيكاري، تغيير قوانين، اعتياد و... از جمله عوامل اجتماعي است كه بر افزايش تعداد طلاق در كشور تاثير گذار است.»
ماجرا جایی درام‌تر می‌شود، که بشنویم اختلالات جنسیتی از دلایل اصلی طلاق هستند. این‌ها که می‌خوانید حرف‌های سال 87 رئیس انجمن علمی، تخصصی باروری و ناباروری ایران است.به گفته محمدرضا نوروزی، اختلال جنسی یکی از 5 علت طلاق در ایران است.
مديركل دفتر امور آسيب‌ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي، موسوی چلک نیز از صاحب‌نظران این عرصه است: « 40 درصد از مردان مراجعه‌كنندگان به مراكز مداخله در خانواده بهزيستي به منظور كاهش طلاق مجبور بودند كه طي روز بيش از هشت ساعت كار كنند؛ 51 درصد از زوجين قبل از طلاق سابقه متاركه داشته و نزديك به 10 درصد مردان مراجعه‌كننده از نظر سني كوچك‌تر از زن هستند.»
بد نیست در پایان دو اظهار نظر درخور توجه را به نقل از یکی از مسئولین دولتی و یکی از نمایندگان حامی دولت در مجلس هم بخوانیم.
ستار هدایت‌خواه می‌گوید: «بر اساس آمار50 درصد ازدواج‌هاي دانشجويي منجر به طلاق مي شود.» وی در این اظهار نظر تخصص افزوده بود: «بيش از 90 درصد ازدواج‌هاي عاشقانه هم به طلاق ختم مي‌شود.» البته آمار طلاق از نظر آقای هدایت‌خواه را که خدمتتان عرض کردیم...
این اظهار نظر شگرف را هم بخوانید از عضو کمیته راهبردی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری. زهرا شرف‌الدین با اشاره به انجام تحقیق در ارتباط با علل افزایش طلاق در جامعه گفت: «رعایت نکردن عفاف از سوی بانوان، ارتباط ها خارج از خانواده و ارسال پیامک‌های مستهجن به همکاران مرد علل عمده افزایش طلاق در جامعه است.»
چه باید کرد؟
 

جواد مقدسی در ابتدای زمستان از ورود مجلس به مسئله طلاق خبر داده بود. وی می‌گفت مجلس با جدیت این امر را پی خواهد گرفت؛ اما در ماه‌های بعد خبری نشد که نشد. گمان می‌کنم هنوز هم در مسئله طلاق باید حرف سه ماه پیش خود را تکرار کنیم:
«این از بدیهیات است که برای چاره کردن رشد فزاینده پدیده طلاق، باید درک درستی از علل و عوامل آن وجود داشته باشد، که وجود اظهارات متفاوت و متناقض فراوان در میان مسئولان امر، حکایت‌گر فقدان سابقه قدرتمند پژوهش در این زمینه است.» به راستی چه کسی می‌تواند همه را به درکی مشترک برساند؟
Share
نظرات کاربران پیرامون این مقاله  
شنبه 20 شهریور 1389   آشنا
هیچ کس منکر غیر طبیعی بودن طلاق نیست ولی از آنجایی که مسئولین پنهان کاری و یا دستکاری در آمار می کنند نشان از آماری تکان دهنده از حقیقت موضوع و رشد غیر طبیعی آن است و از طرفی هیچ سازمان یا نهادی مسئول کمک با کاهش آسیب های حاصل از آن نیست و مهمترین بخش در ناعادلانه بودن قوانین جاری آن است.به نظر من با رشد فعلی طلاق و طلاق های عاطفی پنهان بایستی در جامعه منتظر یک افول فرهنگی شدید بود که در آینده نزدیک تمامی ارکان خانواده را در بر خواهد گرفت.
seperator line
پنج شنبه 16 دی 1389   محمد رضا صفوی
من در حدود سه سال در خصوص علل طلاق مطالع داشتم و بر همین اساس 18 موضوع در خصوص دلایل طلاق را به مسئولین فرهنگی ارائه دادم. 1- عدم تامین برنامه های آموزشی در خصوص روابط جنسی زنان و مردان قبل از ازدواج و در دوران دبیرستان و دانشگاه 2- عدم ارائه فیلم هائی در خصوص تشویق زوجین به حفظ کانون گرم خانواده . 3- عدم آموزش لازم روشهای اقتصاد خانواده در خصوص صرف هزینه های خانواده گی بر اساس در آمد های واقعی و ارائه مشاوره های لازم در این جهت برای زوجینی که تازه ازدواج میکنند 4- کمبود و نبود شرح روش های مناسب رفتاری در محیط خانواده های طرفین و روابط شخصی به شکل سی - دی های مناسب و علمی به کانونهای در حال تشکیل و شکل گرفته . در شگفتم که این همه هزینه برای ملیونها کتاب میشود که هیچ خواننده ای هم ندارد ولی برای جلوگیری از هم پاشیدگی نظام خانوادگی هیچ هزینه ای نمیشود. در قالب سی - دی های آموزشی و نمایشی حرفه ای و موثر میتوان به تعدیل رفتارهای ناهنجار رسیدگی نمود. البته مطلب فراوان است ، شما مرد این کار را پیدا کنید تا به نتیجه مطلوب برسانم و از این نتایج علمی و ارائه طریف از رشد روز افزون طلاق در ظرف یک دوره سه ساله جلوگیری شود
seperator line
جمعه 17 دی 1389   فتانه
وقتی موقع ازدواج و انتخاب بدونیم برای چی باید انتخاب کنیم/ اون وقت هیچ کس شکست نمیخوره. زن و مرد باید همدیگر رو کنار هم ببینن نه در مقابل هم.نیاید جنگید .نباید عین هم بشیم باید مکمل همدیگه باشیم. برای هممممه ی آدما آرزوی خوشبختی می کنم.
seperator line
دوشنبه 29 فروردین 1390   zohreh
ازدواج وتشکیل خانواده خیلی امر مقدسی است اگر یکم از توقعاپایین بیاد وواقعازندگی را یه بازی ندونن جوان فکر میکنن که زندگی یه بازی بچگانه است که تا دلشونو زد اونوعوض کنن.واقعا برای اون دسته از ادمایی که این جوری فکر میکنن متاسفم.پس مهم ترین تصمیم زندگی را شوخی نگرید
seperator line
سه شنبه 6 اردیبهشت 1390   سرکارخانمx
به نظرمن وب سایت شما از سایتهای دیگری که دراین رابطه به آنها مراجعه کرده ام خیلی خیلی بهتر است و برایتان آرزوی موفقیت در زندگی تان را از خداوند متعال خواستارم.Thankyou.Good bay
seperator line
چهارشنبه 21 دی 1390   کوروش
با سلام به نظر من اکثر طلاق ها جنبه مالی داره و مهریه بالا باعث میشه که به خانم ها نتوان گفت بالای چشمت ابرو و خانم ها برای اینکه اقتدار خود را نشان بدهند و بگویند که ما زنان چه قدرتی داریم سریع به دادگاه خانواده مراجعه میکنند و درخواست طلاق نفقه و مهریه را میکنند و عملا کاسبی راه می اندازند
seperator line
پنج شنبه 22 دی 1390   مصطفی یوسفی
از سایت شما خیلی راضی ام .ازتون متشکرم............
seperator line
چهارشنبه 9 فروردین 1391   زاهده
بايد به فكر راه چاره اي بود تاامارطلاق انقد بالا نرود و بايد مسولين به فكر راهي باشند
seperator line
ثبت نظر شما   
  فروشگاه جوان امروز  
مستند تخت گازمستند تخت گاز
قیمت: 32400- 22800 تومان
ماه صیامماه صیام
قیمت: 8400- 7200 تومان
کلید بهشتکلید بهشت
قیمت: 13200- 12240 تومان
نرم افزار شادونهنرم افزار شادونه
قیمت: 9000- 7800 تومان
  سبک زندگی فرهنگ و اندیشه اجتماعی دین و مذهب علم و دانش پزشکی و سلامت    
   
برچسب ها و کلمات کلیدی