جوان امروز را صفحه خانگی کنید نوار ابزار نوار ابزار جوان امروز ورود به سایت عضویت تبلیغات تماس با ما درباره ما صفحه اصلی
 
هنرکده صنایع دستی صاحب
جوان امروز

مسیر جاری: صفحه اصلي / اخبار ایران و جهان / فرهنگ و هنر

تبلیغات 
یک پیشنهاد استثنایی برای علاقمندان به موسیقی
چاپ طرح اختصاصی شما بر روی تی شرت
کلید حل مشکلات شما دست ماست!
ساعت دیواری مدل پرواز

نگاهی به کتاب های دکتر اسماعیل آذر

   ( تعداد نمایش: 5960 )
نگاهی به کتاب های دکتر اسماعیل آذر
دوشنبه 3 مرداد 1390   -  5:57 ب.ظ
نگاهی به کتاب های دکتر اسماعیل آذر
دکتر اسماعیل آذر سال ۱۳۲۳ در اصفهان به دنیا آمد از وی تاکنون کتاب های متعددی به چاپ رسیده که شبکه ایران به معرفی برخی از آنها می پردازد.
چهره و نام دکتر اسماعیل آذر برای مردم و علاقه‌مندان به ادبیات آشنا است. وی جدای از حضور در رسانه ملی، در جمع دانشجویان و محافل آکادمیک هم چهره و نامی شناخته‌شده است و به عنوان استاد زبان و ادبیات فارسی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و مدیر گروه ادبیات فارسی سازمان فرهنگی اکو، سال‌هاست که مشغول تدریس و فعالیت است. در حوزه تالیف هم آثار متعددی از وی منتشر شده است  که شبکه ایران به معرفی این آثارپرداخته است.
کتاب ادبیات ایران در جهان- انتشارات سخن 
این کتاب درگروه اولین کتاب‌هایی است که پیرامون ادبیات تطبیقی تحقیق و منتشر شده است. در این کتاب مؤلف نخست تاریخچه‌ای از ادبیات تطبیقی به دست می دهد. سپس از هجرت افسانه‌ای ایران به کشورهای دیگر و چگونگی آن مطالبی می‌آورد. یک فصل از کتاب پیرامون کلیله و دمنه است با نام( اشعاع کلیله و دمنه) که به ترجمه‌های این کتاب در غرب پرداخته است. فصل دیگر پیرامون داستانهای هزارویک شب است و زادگاه آنها و سیر و تحولشان در سی، چهل سال اخیر در اروپا. بخش دیگری پیرامون الیگری دانته و اثر ممتاز او کمدی الهی است، در فصل مؤلف معتقد است که الگوی کتاب کمدی الهی، ارداویرافنامه ایرانی است و بخش آخر تأثیر شاعران ایرانی در غرب مورد بحث قرار می‌گیرد. از آن جمله‌اند: فردوسی، خیام، نظامی، عطار، مولوی، سعدی، حافظ و جامی.

سعدی شناسی- انتشارات میترا
این کتاب توسط انتشارات میترا به چاپ رسیده است. نقد و تحلیل دو اثر سعدی گلستان و بوستان در حوزه زیباشناسی مورد نظر نویسنده است. به نظر می‌رسد مؤلف از شیوه نقد ساختاری در این اثر بهره گرفته است.

شکوه عشق-انتشارات سخن
این کتاب پیرامون تاریخ عاشورا است. از مرگ معاویه تا ظهر عاشورا. در این تاریخ مؤلف سعی کرده کلیه ارجاعاتی که مورد استفاده قرار گرفته به دقت بیاورد تا خواننده و یا محقق از نظر صحت مطالب  آسوده خاطر باشد. شعرهای هنری طول تاریخ ادبی از روزگار کسایی مروزی تا به امروز در این کتاب به چشم می‌خورد.
سرزمین نوروز- انتشارات بنیاد رودکی
این‌کتاب در سه جلد تألیف شده است، جلد اول نوروز در باغ قصیده‌های فارسی، جلد دوم آداب و سنن نوروز براساس مشاهدات مستشرقین و جلد سوم خلاصه دو جلد یاد شده به زبانهای انگلیسی، روسی و خط سریلیک برای تاجیکان است.

عبرتگاه تاریخ- انتشارات سخن
این کتاب شرح کلیه جنایات پادشاهان و حکام در طول تاریخ است در این اثر از هر دوره‌ای یکی دو پاره حوادث ناگوار آمده است. حوادث تکان دهنده‌ای که گاه خواندن آنها ملال آور و زمانی وحشت آور است ولی در هر صورت حقیقت غیرقابل کتمان است. مقدمه این کتاب 60 صفحه است که این 60 صفحه خلاصه تاریخ ایران است.

خورشید خراسان- انتشارات پلک
این کتاب در سه جلد تألیف شده است. جلد اول تاریخ روزگار حضرت امام رضا(ع) است این تاریخ علمی است و تمامی ارجاعات آن به دقت آورده شده. تمام شعراهای عربی پیرامون حضرت امام رضا در این کتاب ترجمه شده است. نیز شعرهای فارسی که در مدح و منقبت این امام سروده شده در این کتاب آمده است. جلد سوم کتاب برای مشاعره‌های رضوی الفبایی تنظیم شده است.

شاهکارهای ادبی جهان- انتشارات سخن
این کتاب حاوی یکصد شاهکار خلاصه شده است. متخصصین‌ و نویسندگان بزرگ به زبان انگلیسی شاهکارهای مهم جهان را خلاصه کرده‌اند که ترجمه مورد نظر مربوط به همین آثار است. رمانها و شاهکارهای قدیم و جدید جهان که از شهرت بالایی برخوردارند در کتاب یاد شده ترجمه شده است.
نسیم بخارا- انتشارات سخن و موسسه فرهنگی اکو
نسیم بخارا اثری است از شعر رودکی. تمام بیت‌ها و قطعات رودکی که برای خوانندگان قابل فهم است در این کتاب آمده است. نیز کتاب یاد شده به سه زبان انگلیسی، روسی، و خط سریلیک ترجمه شده است. این کتاب در قطع رحلی چاپ شده و اکثر خطاطان بزرگ از جمله استاد امیرخانی، استاد سلحشورو استادان دیگر تابلوهای زیبایی از آثار رودکی خلق کرده‌اند که در کتاب مذکور به چاپ رسیده است.

تأثیر پذیری اروپا از حافظ- انتشارات سخن
این کتاب پیرامون ترجمه‌ها و آثاری است که اروپاییان تحت تأثیر حافظ نوشته‌اند. از سال 1812 که اولین بار هِردِر آلمانی ترجمه‌های ناقصی از حافظ به دست داد تا روزگار ویلیام جیمز انگلیسی، آندره ژید، گوته، ویکتور هوگو و حتی رادُلف امرسون که سال 1848 در اروپا آمد و تحت تأثیر غزل حافظ قرار گرفت و بعداً مکتب تعالی گرایی را بنیاد نهاد مطالب مفصلی آمده است. این اثر در دست چاپ است و به زودی به بازار خواهد آمد.

یک گام با منوچهری- انتشارت سخن
این کتاب به وسیله انتشارات سخن به چاپ خواهد رسید. اکنون آماده است تا برای تحصیل اجازه چاپ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه گردد. اثر، نقد قصیده‌های منوچهری دامغانی است. نیز بیست(20) قصیده مشکل منوچهری برای دوستداران این شاعر طبیعت گرا شرح و تفسیر شده است.

بیشتر بدانید :   • اسماعیل آذر     • ادبیات    
سایر خبرگزاری ها بصورت لحظه به لحظه :   • اسماعیل آذر     • ادبیات    
Share
نظرات کاربران پیرامون این مقاله  
یک شنبه 29 مرداد 1391   الهه رضايي ندوشن
سلام من كتابي باعنوان كتاب مشاعره ي ناب گردآوري كردم كه در پخش آن مشكل دارم و واقعا دارم اذيت ميشم از شما ميخوام كه لطفا به من كمك كنيد سپاسگزارم 09138521952
seperator line
دوشنبه 23 بهمن 1391   نیما ملک زاده گنابادی
با سلام و درود فراوان خدمت استاد بزرگوار دکتر اسماعیل آذر، اهل مشهد هستم خاستم از ایشان خواهش کنم در خصوص شرکت در مسابقه مشاعره(صدا وسیمای جهوری اسلامی ایران) مرا راهنمایی کنند...با سپاس فراوان...
seperator line
ثبت نظر شما   
  فروشگاه جوان امروز  
مستند تخت گازمستند تخت گاز
قیمت: 32400- 22800 تومان
ماه صیامماه صیام
قیمت: 8400- 7200 تومان
کلید بهشتکلید بهشت
قیمت: 13200- 12240 تومان
نرم افزار شادونهنرم افزار شادونه
قیمت: 9000- 7800 تومان
  سبک زندگی فرهنگ و اندیشه اجتماعی دین و مذهب علم و دانش پزشکی و سلامت    
   
برچسب ها و کلمات کلیدی