جوان امروز را صفحه خانگی کنید نوار ابزار نوار ابزار جوان امروز ورود به سایت عضویت تبلیغات تماس با ما درباره ما صفحه اصلی
 
هنرکده صنایع دستی صاحب
جوان امروز

مسیر جاری: صفحه اصلي / اخبار ایران و جهان / اجتماعی

تبلیغات 
یک پیشنهاد استثنایی برای علاقمندان به موسیقی
چاپ طرح اختصاصی شما بر روی تی شرت
کلید حل مشکلات شما دست ماست!
ساعت دیواری مدل پرواز

علل مختلف گرایش به بدحجابی

   ( تعداد نمایش: 1515 )
علل مختلف گرایش به بدحجابی
شنبه 26 تیر 1395   -  3:28 ب.ظ

علل مختلف گرایش به بدحجابی

متخصص روان‌شناسی بالینی با اشاره به دلایل گرایش به بدحجابی، گفت: رنگ مشکی چادر باعث ایجاد امنیت برای بانوان می‌شود.

خبرگزاری فارس: متخصص روان‌شناسی بالینی با اشاره به دلایل گرایش به بدحجابی، گفت: رنگ مشکی چادر باعث ایجاد امنیت برای بانوان می‌شود.

محمدرضا مسجدی آرانی درباره دلایل و عوامل روانی بی‌توجهی به مقوله حجاب و عفاف در جامعه گفت: یکی از مشکلات در این حوزه وجود شخصیت‌های نمایشی است و این موضوع یک اختلال روانی محسوب می‌شود، اینکه فرد علاقمند به جلوه‌گری است و تمایل دارد تا با پوششی بیرون بیاید که دیگران به وی نگاه کنند و مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: افرادی به دلیل تحقیرهایی از سوی خانواده دچار عقده حقارت هستند که تلاش می‌کنند این عقده را با آرایش، مدل لباس، پوشش و نوع رفتاری که در اجتماع دارند، عرضه کنند.

این روان‌شناس با بیان اینکه عده‌ای از افراد بی‌حجاب و بی‌عفاف سادیسم دارند و دوست دارند به هر روشی که ممکن است دیگران را مورد آزار قرار دهند، تصریح کرد: این افراد فکر می‌کنند اگر به این شکل از خانه بیرون بیاید می‌تواند غریزه دیگران را شعله ور کند و از این موضوع احساس لذت می‌کنند البته در برخی مواقع ممکن است به دلیل انتقام جویی باشد.

برخی افراد با بی‌حجابی به دنبال انتقام جویی هستند

وی ادامه داد: به عنوان مثال فردی دوست دار آزادی غربی است، اما امکان دستیابی برای وی وجود ندارد پس با این روش به دنبال انتقام گرفتن از مملکت، نظام و حکومت است.

مسجدی، با اشاره به اینکه دلیل دیگر بی‌توجهی به حجاب و عفاف مازوخیسم یا خود آزاری است، تاکید کرد: در این حالت فرد خودش را عقب افتاده می‌داند و نسبت به خودش بی‌تفاوت است، از شکست‌های اجتماعی خود ناراحت نمی‌شود و خیلی برای خودش قانون و صَلاحی در نظر نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: بخشی از این افراد کسانی هستند که با این کار‌ها به دنبال شکست‌های خود هستند و به جهت اینکه عدم کفایت دارند، در موقعیت‌های اجتماعی بازمانده هستند از بسیاری از آرزوهای ایده آل‌های خود جا مانده‌اند و فکر می‌کنند با این موضوع می‌توانند شکست‌های خود را جبران کنند اینگونه رفتار می‌کنند، البته عده‌ای نیز افرادی ناآگاه هستند و نمی‌دانند که چه ضربه‌ای را به خود و جامعه وارد می‌کنند.

افزایش سن ازدواج یکی از دلایل گرایش به بدحجابی است

متخصص روان‌شناسی بالینی با اشاره به اینکه افزایش سن ازدواج یکی از دلایل گرایش به بدحجابی یا بی‌توجهی به عفاف است، تصریح کرد: به جهت بالا رفتن سن ازدواج و نیاز به ارضاء تمایلات جنسی برخی از افراد خود را عریان و یا نیمه عریان عرضه می‌کنند.

وی تاکید کرد: برخی افراد بدحجاب دچار کمبودهایی هستند که به دلیل این کمبود‌ها دنبال تظاهر و خودنمایی هستند و دچار فخر فروشی می‌شوند، انواع آرایش‌ها را انجام می‌دهند، لوازم زینتی و لباس‌های متفاوت استفاده می‌کنند و افتخار می‌کنند که فلان لباس را از فلان کشور خریداری کرده‌اند و در واقع این موضوع به دلیل کمبودهای روانی است که وجود دارد.

مسجدی، مسائل سوء فرهنگی را به عنوان یکی از عوامل بی‌حجابی در جامعه دانست و گفت: حجاب برای زن ایرانی یک قلعه غیرقابل نفوذ است، حتی رنگ مشکی چادر ابعاد روان‌شناسی دارد و اینکه بعضی افراد استدلال‌های غلطی از رنگ چادر دارند به این معنا که باعث افسردگی می‌شود، اما باید گفت که با نگاه روان‌شناسی اساسا رنگ مشکی باعث می‌شود که طرف مقابل این جرات را به خود نمی‌دهد که در حریم این خانم ورود پیدا کند.

این عضو شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی در ادامه افزود: نکته دیگری که در بستر توطئه فرهنگی می‌توان بیان کرد تبلیغات سوء است که حجاب را محدودیت می‌دانند، در حالی که ابعاد روانی زن و مرد بسیار متفاوت است و در واقع حجاب برای زن محدودیت نیست، بلکه مصونیت است.

برخی مواقع روش‌های دفاع از حجاب غیر منطقی و خشن است

این استاد دانشگاه ادامه داد: بخشی از این افراد نیز هستند که کارشان مقابله سیاسی با نظام اسلامی است و طیفی هستند که نمی‌توانیم آن‌ها را نادیده بگیریم و هدف اصلی آنان عقب رفتن مرزهای رفتاری و اعتقادی جوانان و زنان ما است البته روش‌های غلط در دفاع از حجاب نیز بر بی‌حجابی موثر است و در برخی مواقع روش‌های خشن، غیرعاطفی و غیر مشروع در دفاع از حجاب دیده می‌شود.

وی با اشاره به عوارض ناشی از تکنولوژی بر مقوله بی‌حجابی در جامعه بیان کرد: ماهواره و سایر فضاهای مجازی دیگر بر این موضوع اثر گذار هستند به عنوان مثال در دهه 60 ویدئو بر این موضوعات حجاب و عفاف اثرگذار بود، دهه 70 ماهواره و در حال حاضر اینترنت باعث افزایش تحریک پذیری جنسی می‌شود.

عضو شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی کشور ادامه داد: اگر تکنولوژی سازماندهی نشود و ما استفاده صحیح از این فضا را بلد نباشیم خودمان به دچار مشکل زدنمان دامن خواهیم زد.

بیشتر بدانید :   • بدحجابی     • بی حجابی     • گرایش به بدحجابی     • پوشش ظاهری    
سایر خبرگزاری ها بصورت لحظه به لحظه :   • بدحجابی     • بی حجابی     • گرایش به بدحجابی     • پوشش ظاهری    
Share
نظرات کاربران پیرامون این مقاله  
ثبت نظر شما  
 
 
 
 
 
 سبک زندگی فرهنگ و اندیشه اجتماعیدین و مذهبعلم و دانش پزشکی و سلامت    
   
برچسب ها و کلمات کلیدی