جوان امروز را صفحه خانگی کنید نوار ابزار نوار ابزار جوان امروز ورود به سایت عضویت تبلیغات تماس با ما درباره ما صفحه اصلی
 
هنرکده صنایع دستی صاحب
جوان امروز

علی نقی وزیری,دانلود علی نقی وزیری,فول البوم علی نقی وزیری,آهنگ علی نقی وزیری,دانلود آهنگ های علی نقی وزیری,آهنگ جدید علی نقی وزیری,آلبوم علی نقی وزیری,جدیدترین آهنگ علی نقی وزیری,متن آهنگ علی نقی وزیری,آلبوم های علی نقی وزیری,پخش آنلاین علی نقی وزیری,اخبار علی نقی وزیری,تصاویر علی نقی وزیری,کلیپ های علی نقی وزیری,بیوگرافی علی نقی وزیری,دانلود کامل علی نقی وزیری,ترانه های علی نقی وزیری, علی نقی وزیری در جوان امروز,علی نقی وزیری دانلود,کنسرت علی نقی وزیری,آثار علی نقی وزیری,کاملترین آرشیو از علی نقی وزیری

مسیر جاری: صفحه اصلي / موسیقی آن لاین / علی نقی وزیری

پکیج طلایی موسیقی سنتی ایران/اورجینال
  جدیدترین آلبوم ها   
flesh icon آلبوم زمستان
  شهرام ناظری
flesh icon آلبوم سفر عسرت
  شهرام ناظری
flesh icon آلبوم کنسرت اصفهان
  حسام الدین سراج
flesh icon آلبوم مهتاب
  صدیق تعریف
flesh icon آلبوم طوبی 2
  پرویز یاحقی
flesh icon آلبوم طوبی 1
  پرویز یاحقی
flesh icon آلبوم طراوت ۲
  پرویز یاحقی
flesh icon آلبوم شمارهٔ ۴
  پرویز یاحقی
flesh icon آلبوم شمارهٔ ۲
  پرویز یاحقی
flesh icon آلبوم شمارهٔ ۱
  پرویز یاحقی
flesh icon آلبوم پیانو نوازی
  مرتضی محجوبی
flesh icon آلبوم پیانو
  مرتضی محجوبی
flesh icon آلبوم اساتید
  همایون خرم
flesh icon آلبوم صبح مشتاقان
  حميدرضا نوربخش
زندگی نامه علی نقی وزیری   

کلنل علینقی وزیری (۱۲۶۶ - ۱۸ شهریور ۱۳۵۸) موسیقی‌دان و آموزگار موسیقی و از پیشگامان آهنگ‌سازی برای اجرای ارکستری موسیقی ایرانی بود.

زندگی
علینقی وزیری یکی از فرزندان بی‌بی‌خانم استرآبادی، نویسنده، بنیان‌گذار اولین دبستان دخترانه و یکی از نخستین پیشگامان حقوق زنان ایران بود. از دیگر خواهر و برادران علینقی می‌توان حسنعلی وزیری، مولود وزیری، خدیجه افضل وزیری، علیرضا وزیری را نام برد. پدرش موسی وزیری افسر قزاقخانه بود. از ۱۴ سالگی با موسیقی آشنا شد. نزد دایی دکترش حسینعلی خان مقدمات نواختن تار را آموخت. در میان افسران دسته موزیک از سلیمان خان ارمنی موزیک نظام درس گرفت و با مطیع الدوله حجازی دوستش -که مشق ویولن می‌کرد- شاگرد کشیشی شدند که معلم مدرسه سن لویی بود و به آنان موسیقی علمی مغرب زمین و ارگ می‌آموخت. وی در تمرین تار آنقدر افراط می‌کرد که به قول مادرش شام و ناهار نداشت. خود را در صندوقخانه منزل حبس می‌کرد و در تاریکی ساز می‌زد تا انگشتانش به جای پرده‌ها عادت کنند.
سفر به اروپا
وزیری قبل از آن که به اروپا مسافرت کند بعضی سازها را می‌نواخت و از مقدمات موسیقی نظری و خط موسیقی هم اطلاع داشت. سپس به وسیله مصطفی قلی بیات که تمام هزینهٔ اقامت چند ساله اش در اروپا را تقبل نمود، به فرانسه مسافرت کرد و مدت سه سال در آموزشگاه عالی موسیقی یه تحصیل علم هماهنگی و آواز مشغول گردید و در خارج از مدرسه هم در رشته‌های مختلف موسیقی مطالعاتی کرد و سپس به آلمان رفت و بیش از یک سال در هنرستان موسیقی برلن(هوقشول) در کلاس هاس مختلف حاضر شد. چون منظور وزیری این بود که به محض بازگشت به ایران آموزگاهی تاسیس کند و در ایران هم متخصصی وجود نداشت، مجبور شد شخصاً در رشته‌های مختلفی بررسی کند تا در ایران در تدریس قسمت‌های مختلف دچار مشکل نشود.
 تاسیس مدرسه موسیقی
 پس از ورود به ایران مدرسه موسیقی را در اسفند ۱۳۰۲ تاسیس کرد او در سال ۱۳۰۳ کلوپ موزیکال را تأسیس کرد که در این کلوپ هفته‌ای یکبار با شاگردان خود کنسرت می‌داد. وی در سال ۱۳۰۴ اقدام به برگزاری سلسله کنسرت‌ها و سخنرانی‌هایی در زمینه هنر و زیباشناسی موسیقی کرد. مجموعهٔ این سخنرانی‌ها توسط سعید نفیسی جمع آوری و چاپ شد.

آموزش موسیقی در مراکز نظامی
وزیری پیشنهاد گنجاندن آموزش سرود در برنامه‌های درسی آموزشگاه‌ها را ارئه نمود که این پیشنهاد در آموزشگاه‌های نظامی عملی شد و قریب دو سال هنرآموزانی از طرف آموزشگاه وزیری سرودهای ملی و نظامی را در مدارس مذکور تدریس می‌کردند.

ریاست مدرسه موسیقی
ریاست مدرسه موسیقی در سال ۱۳۰۷ به او محول شد. این آموزشگاه به مدرسه موسیقی دولتی تبدیل شد و دوره آن ۵ سال بود. در سال ۱۳۱۲، ۵ نفر از این آموزشگاه فارغ التحصیل شدند. در سال ۱۳۱۳ مدرسه موسیقی دولتی وسعت یافت و نام آن به مدرسه عالی موسیقار و سپس هنرستان موسیقی تبدیل گردید و شامل دو دوره متوسطه و عالی شد. از ابتدای مهر ۱۳۱۳ در اثر جدیت در امر آموزش موسیقی توانست تدریس سرود را در برنامه درسی آموزش و پرورش دوره دبستان بگنجاند.

ضبط موسیقی
وزیری دو بار به وسیله کمپانی‌های پولیفون و بدافون مقداری صفحه ضبط کرد. این صفحات شامل یک مقدار رنگ و تصنیف به سبک معمول است به اضافه چند سرود و مارش. تار تنهای او در این صفحات معرف پنجه توانای اوست

تالیف و تدریس
او تا آغاز جنگ جهانی دوم در مقام ریاست مدرسه موسیقی انجام وظیفه کرد و سپس از کار کنار گذاشته شد. وی در این دوران به تألیف کتاب‌هایی در زمینه‌های مختلف موسیقی پرداخت و مدتی نیز به عنوان استاد ممتاز، در دانشگاه تهران زیباشناسی هنر را تدریس کرد. او یکی از اساتید روح‌الله خالقی (پدید آورنده سرود ای ایران) بود.

سمفونی نفت
وزیری سمفونی نفت را به مناسبت ملی شدن صنعت نفت ایران ساخت که یک بار نیز از رادیو ایران در همان زمان پخش شد. او در این خصوص در نامه به اداره کل انتشارات و تبلیغات چنین نوشت: «در این دو سالی که مبارزات استقلال طلبانه ایران شروع گشته و مستمسک آن نفت بوده‌است، فرزندان این آب و خاک با دلاوری‌ها و جانبازی‌های خود موفقیت‌هایی به دست آورده‌اند که موضوع نفت در درجه دوم و سوم واقع گشته و امید می‌رود که طی این مبارزه استقلال واقعی، نفت و بسیاری از مشکلات دیگر ما به نفع خود ما حل و فصل گردد. بدیهی است که هرچه صمیمیت و اتحاد ملت بیشتر گردد، زودتر و بهتر به نتیجه قطعی خواهیم رسید. سرافرازی و افتخار در این موارد، نصیب کسانی است که برای تعمیم حق و عدالت استوار و پابرجا تا به آخر از این اصل کلی عدول ننمایند و همواره بتوانند در مقابل وسوسه‌ها و غرایز حیوانی خود مقاومت نموده، دیو نفس را در زنجیر بدارند. من نیز که ۶۶ سال پرورده دامان این مام گرامی هستم و عمری در راه هنر نهاده و اندوخته‌های خویش را داده‌ام، خوشبختم که در این مبارزه آشکار روان من نیز شرکت جسته، لحظه به لحظه و قدم به قدم در هر کجا با مبارزان بوده، به شور آمده، پیش رفته، ضربه‌ها زده، زخم‌ها خورده، فریادها کشیده، اشک‌ها ریخته، غم و ترس و حرمان‌ها داشته، ولی هیچ گاه مایوس نبوده و پای از جای پس نکشیده‌ام. این شور ملی مرا تحریک کرد، قدرت از دست رفته من بازآمد. اکنون خاطرات این مبارزه را با قلم اصوات به هم می‌پیوندم. تاریخچه شقاوت‌ها و فداکاری‌ها برجسته و صدادار می‌گردند. دلم می‌خواهد احساسات ذهنی من عینی گشته و در تمام خانواده هم وطنان عزیز توزیع گردد. گرچه به زبان ساده‌ای نیست و با نظرهای خاص هنری توام است، ولی امید است مقبول طبع صاحب نظران افتد. این قطعات را اگر توفیق افتد و عمر باشد خیال دارم خود اجرا نمایم در تحت عنوان کلی «رشد ملی ایران» و نام‌های خصوصی، که هر یک تمثالی از واقعات و حادثات ملی است و به وسیله آن اداره تقدیم مبارزان رشید خلق ایران می‌نمایم.»
 
بازنشستگی
آخرین مقام دولتی وزیری ریاست شورای عالی موسیقی رادیو در سال ۱۳۴۲ بود و در سال ۱۳۴۴ از خدمات دانشگاهی نیز بازنشسته شد.
 
مرگ
علینقی وزیری سرانجام در بامداد روز یکشنبه هجدهم شهریورماه ۱۳۵۸ در ۹۳ سالگی در بیمارستان جم تهران چشم از جهان بست و در مقبره خانوادگی به خاک سپرده شد.
 
کلنل
به خاطر سابقه کار نظامی خود بیشتر به «کلنل» معروف بود. ایرج میرزا در وصف او در منظومه زهره و منوچهر از زبان زهره گفته‌است:
من کلنل را کلنل کرده‌ام
پنجه او رهزن دل کرده‌ام
نام مجازیش علی‌النقی است
نام حقیقیش ابوالموسیقی است
 
آثار
 
آثار مکتوب
 دستور تار وسه تار (دو جلد چاپ برلن)
 دستور ویولون (۲ ج)
 موسیقی نظری (۳ بخش)
 در عالم موسیقی وصنعت (مجموعه خطابه‌ها)
 تاریخ عمومی هنر و زیباشناسی
 سرودها از پندهای سعدی و مجموعه نوشته‌های پراکنده (به کوشش سید علیرضا میرعلی نقی)
 سرودهای مدارس «از پندهای فردوسی» (۱۳۱۲ تهران)
 عروض نو
 نظری به موسیقی ایرانی و آوازشناسی (۱۳۱۳ تهران)
 نظری مفصل به موسیقی غربی و آکوردشناسی(۱۳۱۳ تهران)
 آرمنی موسیقی ربع‌پرده‌ای («تاریخ تحریر ۱۳۱۴» در دست چاپ)
 دستور جدید کار ۱۳۱۵، تهران
 دستور ویولن برای دوره مقدماتی(جلد اول ۱۳۱۵ تهران)
 دستور ویولن شامل آوازهای ایرانی(جلد دوم ۱۳۱۵ تهران)
 سرودهای مدارس «از پندهای سعدی» (۱۳۱۶ تهران)
 سه پیشاهنگ(۱۳۱۶ تهران)
 خواندنی‌های کودکان در سه جلد(۱۳۲۶ تهران)
 مرال جنگل(۱۳۲۸ تهران)
 زیباشناسی در هنر و طبیعت (چاپ دانشگاه تهران ۱۳۲۹)
 زیباشناسی تحلیلی اثر پی یر گاستالا (ترجمه وزیری چاپ دانشگاه تهران ۱۳۲۶)
 تاریخ عمومی هنرهای مصور (جلد دوم چاپ دانشگاه تهران ۱۳۴۶).
 خدائیهای کودکان در ۵ جلد.
 
آثار صوتی
صفحات گرامافون شامل:
 تکنوازی‌های تار
 همنوازی ها(با ساز/ ارکستر / آواز) از ساخته‌های خود همراه کلام حسین گل گلاب و دیگران.
 بازسازی شده‌ها توسط ارکستر بزرگ رادیو تهران، به رهبری روح الله خالقی و جواد معروفی.
 
تصنبف‌ها:
 زبان عشق در دستگاه افشاری با شعر دکتر حسین گل گلاب.
 نا امید در سه گاه با شعردکتر حسین گل گلاب.
 قطعات: ره عشق، سوز من، کار من، دو بلبل، غمگین
 گل‌های رنگارنگ برنامه‌های شماره۲۳۸،۲۵۷، ۳۷۰ و۴۵۱
 
آثار انتخابی
 دخترک ژولیده
 بند باز
 حاضر باش
 ژیمناستیک موزیکال (تکنوازی‌های تار)
 شکایت نی مشتاق وپریشان
 دوست
 ای وطن و بستهٔ دام
 
اُپرت‌ها
 اپرت دایی کچل
 اپرت گلرخ
 اپرت شوهر بدگمان و...
 
نمایش نامه‌ها
خانم خوابند و نمایشنامهٔ تشک پر قو
 
ابداعات
وی موسیقی ایرانی و گام ایرانی را تعدیل مساوی کرد و گام را به ۲۴ ربع‌پرده مساوی تقسیم کرد و بر اساس آن برای اولین بار چند نوایی یا «پلی فونی» و هماهنگی (هارمونی) در موسیقی ایرانی توسط او راه یافت و اجرا شد. ابداع علامات عرضی سُری و کُرُن جهت ربع پرده ای موسیقی ایرانی نیز از ابداعات وی بود.
 
شاگردان
علینقی وزیری شاگردانی را تربیت کرد که هریک از آنها در موسیقی ایران نامدار گشتند، که از میان آنها می‌توان از: ابوالحسن صبا، روح اله خالقی، موسی معروفی جواد معروفی، حشمت سنجری، عبدالعلی وزیری، خادم میثاق، حسینعلی ملاح و فروتن راد نام برد.

آلبوم های علی نقی وزیری   
آلبوم علی نقی وزیری
 flesh icon علی نقی وزیری
10 ترانه در آلبوم
آلبوم صد سال سه تار
 flesh icon صد سال سه تار
1 ترانه در آلبوم
آلبوم آثار ارکستری از استاد علی‌نقی وزیری
موسیقی ایرانی
موسیقی محلی
موسیقی ملل
موسیقی بی کلام
موسیقی فیلم
جستجوی الفبایی هنرمندان  
ت پ ب ا آ
خ ح چ ج ث
ژ ز ر ذ د
ط ض ص ش س
ق ف غ ع ظ
ن م ل گ ک
ی ه و
آموزش کامل تومبا آموزش کامل ارگ و کیبورد آموزش کامل گیتار آموزش کامل پیانو آموزش کامل فلوت آموزش کامل عود و بربط آموزش کامل کمانچه آموزش کامل ویولن آموزش کامل نی آموزش دف نوازی آموزش کامل سنتور آموزش کامل تنبک از مقدماتی تا حرفه ای آموزش کامل سه تار آموزش کامل تار از مقدماتی تا پیشرفته آموزش آواز و تصنیف خوانی
  پر بازدیدترین ترانه ها  
listen  شاد آمدی (59525)
رضا رويگري ،
listen  آتشی در نیستان (41105)
شهرام ناظری ، همایون دشتی تنها تویی
listen  وا دل من (34319)
رضا رويگري ،
listen  وقت سحر (32864)
محمد اصفهانی ،
listen  نوايی (31925)
رضا رويگري ،
listen  تصنيف شبانگاهان (31363)
عبدالحسین مختاباد ،
listen  تنها مرا رها کن (29973)
رضا رويگري ،
listen  عاشق شده ای ای دل (29439)
رضا رويگري ،
listen  بردی از یادم (28984)
علیرضا افتخاری ، آوازها
listen  عاشق سرگشته (27798)
رضا رويگري ،
listen  بهارم کی می آيی (27551)
رضا رويگري ،
listen  قطعه بی کلام؛ رقص دستمال (27117)
رضا رويگري ،
listen  سپیده:آواز در گوشه حجاز (26376)
شهرام ناظری ، همایون دشتی تنها تویی
listen  یار مرا... :قطعه ضربی حجاز (24548)
شهرام ناظری ، همایون دشتی تنها تویی

   
برچسب ها و کلمات کلیدی